Jiří Vítek

Share this post
Ruský blafák #41 | Trenéři, mladíci a akční reportér
jirivitek.substack.com
Ruský blafák

Ruský blafák #41 | Trenéři, mladíci a akční reportér

Extraligová sezona brzy završí svoji první polovinu, kluby na 6. a 13. místě dělí pouhých šest bodů. Byla by to ve zbytku ročníku parádní podívaná, kdyby ovšem do bojů o titul nepostupovalo 12 týmů.

Jiří Vítek
Dec 3, 2021
Comment
Share

Pouhých pět měsíců po účasti ve finále Stanley Cupu zažívají v Montrealu nebývalý průvan. Své pozice opustili generální manažer Marc Bergevin i jeho asistenti Trevor Timmins a Scott Mellanby.

Ve dveřích haly Bell Centre se mohli potkat s Jeffem Gortonem, který ještě v minulé sezoně plnil roli generálního manažera Rangers. Gorton, rodák z amerického Melrose, zaujal roli výkonného viceprezidenta pro hokejové záležitosti.

Po jeho boku bude stát v následujících letech nový generální manažer. Tato dvojice by měla klub postavit zpět na startovní čáru a postupnými krůčky jej budovat na cestě za Stanley Cupem. Otázka je, kdo si na vizitky s logem tradičního klubu napíše zkratku GM.

V Montrealu je tradicí obsazovat do předních funkcí frankofonní trenéry a manažery. “Musíme respektovat jazyk našeho trhu,” vysvětloval majitel Geoff Molson své kroky z konce listopadu.

Aby slavné Canadiens řídil někdo, kdo nemluví francouzsky? Nemyslitelné. Můžete si to ospravedlňovat sílou zvyku, tradicí, požadavky fanoušků či postojem médií.

Když byl v roce 2011 jmenován Randy Cunneyworth provizorním trenérem Canadiens, nazval to jeden z redaktorů webu Impéritf Francais bodyčekem pro celou provincii Québec. Šéf zmíněného média dokonce vyzval fanoušky, aby bojkotovali veškeré produkty rodiny Molsonových.

Ano, podobný postoj je i na poměry Montrealu radikální, nicméně není výjimečný. Co je horší, výrazně limituje majitele klubu při výběru osob zodpovědných za chod týmu.

Když se nad tím zamyslíme, podobně jsou na tom i české kluby. Jak zaznělo ve včerejším dílu iSport podcastu, věkový průměr současných trenérů v extralize je téměř 52 let.

Budiž, sázka na zkušenost by mohla vydat na samostatnou debatu. Co je ale důležité, nikdo z nich není cizinec.

Ano, Litvínov vedl zkraje sezony slovenský kouč Vladimír Országh, než jej na severu Čech vystřídal jmenovec Vladimír Růžička. Nicméně ani zástupce trenérské školy našich východních sousedů bych vzhledem k minimální jazykové bariéře nepovažoval za cizince v pravém slova smyslu.

Ano, v roce 2018 hodila Sparta do stojatých vod placatý kámen a přivedla Uweho Kruppa, trenéra nezatíženého zdejším prostředím. Vydržel zde necelé dvě sezony.

Rögle, jeden z nejlepších švédských celků posledních let, řídí z pozice hlavního trenéra a generálního manažera kanadští bratři Abbottovi. Brynäs pro změnu sází na finskou dvojici trenérů.

Nemluvě o Švýcarsku, kde na střídačce najdete trenéry a asistenty snad deseti různých národností.

Proč to nejde i u nás? Možná je za tím strach manažerů angažovat trenéra, který nemá v kolonce úspěchů alespoň extraligovou štaci s postupem do play off. Další se mohou obávat jazykové bariéry, zdejší kabiny podle ohlasů nejsou zdrojem pilných studentů angličtiny.

A v neposlední řadě by, chudák cizinec, narazil na specifické české prostředí.

A jsme tam, kde jsme byli. Stejně jako slavní Canadiens.


Před rokem sdílel Jack Han, bývalý analytik Toronto Maple Leafs a později také asistent trenéra Toronto Marlies (AHL), klip ze slavného žákovského turnaje Quebec International Pee-Wee Hockey Tournament.

Twitter avatar for @JhanHkyJack Han @JhanHky
The clip below is from the 2020 Quebec peewee tournament. Does anyone know who No.19 yellow is?

November 17th 2020

1 Retweet49 Likes

Hráč ve žlutém dresu s číslem 19 vás zaujme na první dobrou. Bruslení, herní přehled i práce s hokejkou na vynikající úrovni.

Turnaje hráčů kategorie U13, jímž v minulosti prošli i hráči jako Wayne Gretzky, Steve Yzerman či Mario Lemieux, se v únoru loňského roku zúčastnil také český tým Czech Knights. A právě jim patří zmíněné žluté dresy na videu.

No a kdo že je to ten šikula s číslem 19? Jistý Adam Benák, aktuálně třetí nejproduktivnější hráč extraligy dorostu, v níž obléká dres Plzně. Co na tom, že se narodil v roce 2007, tudíž nastupuje proti o dva roky starším soupeřům.

Twitter avatar for @JhanHkyJack Han @JhanHky
Adam Benak (born 2007) This is how you play center.

November 17th 2020

18 Retweets409 Likes

Šikovný kluk, což?


Karel Vejmelka si drží úspěšnost zákroků 91,6 %, přestože chytá za týmem, od něhož se výhry příliš nečekají. Dá se říct, že je to ideální průprava pro českou nominaci na olympijské hry.

Ačkoliv se Vejmelka jako nováček okamžitě zařadil mezi brankářský nadprůměr v NHL, v jednom ohledu je nejhorším gólmanem v lize. Jako jediný inkasoval v dosavadním průběhu sezony tři góly v úvodní minutě utkání.

Povedlo se mu to v rozmezí 24 hodin na začátku listopadu, když jej nejprve v duelu s Anaheimem prostřelil Adam Henrique v čase 0:34, aby ho o den později v souboji se Seattlem vyhnali po 59 sekundách z branky Jordan Eberle a Yanni Gourde.

Ne že by Vejmelkova čísla byla nějak špatná, ale ještě vypilovat začátky a bude to výborný!


Svého zástupce narozeného v tomto tisíciletí (tedy v roce 2001 či později) už mají v NHL kromě Kanaďanů a Američanů také Švédsko, Finsko, Rusko a Německo.

Dočkali se dokonce už i Bělorusové, v nedělním utkání proti Carolině vstřelil útočník Alexej Protas svůj první gól v NHL.

Twitter avatar for @CapitalsWashington Capitals @Capitals
Welcome to the club, Protas!

November 28th 2021

95 Retweets719 Likes

A kdy se dočkáme my?

Nováčkovský kontrakt si dosud vysloužili čtyři adepti. Michal Teplý a Adam Raška (oba 2001) bohužel zůstávají v AHL bez bodu a jejich povolání do prvního týmu se zdá nepravděpodobné, Jan Myšák (2002) a Stanislav Svozil (2003) působí momentálně v juniorce, teoretická šance tak přijde nejdříve na konci sezony.

Nikterak veselý pohled.


Máme moderní technologie, hru snímají desítky kamer a fanoušek si může pomalu vybrat, z jaké pozice chce zápas v televizi sledovat. K tomu přidejte ruchové mikrofony a technicky skvěle vybavená studia.

Jak ale můžete vidět na níže vloženém videu, přes všechny uvedené možnosti se při sledování hokeje musíme částečně uskromnit, a to ve srovnání s dobou před bezmála 50 lety.

Já vím, máme k dispozici všemožné mikrofony a kamery, přesto by bylo kouzelné, kdyby i dnes pohotový reportér přeskočil mantinel, zatáhl rozhodčího za rukáv a v přímém přenosu se zeptal: “Honzo, co se stalo?”


Omlouvám se za prodlevu ve vydávání newsletteru, pokusím se produkci nových dílů Ruského blafáku opět zintenzivnit.

Původně plánovaný díl na počest 400 gólů Viktora Hübla nakonec našel uplatnění jinde, přečíst si ho můžete na klubovém webu Litvínova pod tímto odkazem.

Pokud vás moje tvorba - a především tento hokejový newsletter - zaujala, můžete se přihlásit k odběru Ruského blafáku prostřednictvím e-mailu. Děkuji!

CommentComment
ShareShare

Create your profile

0 subscriptions will be displayed on your profile (edit)

Skip for now

Only paid subscribers can comment on this post

Already a paid subscriber? Sign in

Check your email

For your security, we need to re-authenticate you.

Click the link we sent to , or click here to sign in.

TopNewCommunity

No posts

Ready for more?

© 2022 Jiří Vítek
Privacy ∙ Terms ∙ Collection notice
Publish on Substack Get the app
Substack is the home for great writing